Kosice cup 11.8.2012 – Poříčí nad Sázavou

• 27.8.2012 04:44

Sdílet tento článek

Vložil: Web

Sezóna Kosice cupu se lámala dvěma závody na standardních republikových tratích. Po Humpolci přišla na řadu 11.srpna Homolka v Poříčí nad Sázavou. Tamní pořadatelé měli na přípravu trati po republikovém šampionátu tři týdny a okruh čekající na „kosické“ jezdce byl ve skvělé kondici. K závodu se sjelo celkem 92 jezdců napříč všemi divizemi.

Nejmenší závodníci třídy racer 160 se sjeli čtyři. Rozjížďky se obešly bez komplikací a na start finále dorazili všichni. Po startu došlo ke kolizi, ze které nejlépe vyšel Dominik Starosta a náskok zde získaný uhájil až do cíle. Druhý dojel Tomáš Vejmola a díky času stráveným v zakousnutých buginkách byl třetí Tomáš Svoboda a čtvrtá Bára Čepková.

Trochu početnější pole osmi jezdců se sešlo ve třídě racer 125. První řada finále se stala kořistí Samuela Peták, Petra Dlouhého a Martina Mikela. Stejné pořadí pak bylo po finále i na stupních vítězů. Čtvrtý dojel Daniel Peták, pátý Dominik Hlavsa. Další piloti již neměli to štěstí projet všechny kola finále a skončili v pořadí Klára Čáslavská, Marek Čáslavsky a Jakub Vondra..

Na závody se sjelo též sedm bugin s pohonem jedné nápravy, do první řady finále se standardně kvalifikovali Vašek Smutný a Vašek Havíř ml. a k nim svůj speciál postavil ještě Jan Kuželka. Od startu nikomu nedal šanci Vašek Smutný a konečně si letos dojel pro zlatý věnec. O trochu složitější to měl David Buda, který na cestě za stříbrem musel překonat Jana Kuželku a i Vašek Havíř ho notně potrápil. Právě Havíř dojel pro bronz a na nejstaršího autokrosaře zemí českých čekala až bramborová medaile. Pátý dojel Standa Vavřinec, šestý Tonda Matějčík a poslední místo si odvezl nováček seriálu Jan Růžička.

Buginy 4×4 tentokráte dorazili do Poříčí ve slabší sestavě než je zvykem, bylo jich pět. Vítězství si odvezl zkušený matador brázdící i tratě v Evropě, Adam Roučka, ke druhému místo se konečně dobojoval Jarda Povondra, kterého tentokrát netrápila technika, ale celou jízdu musel bedlivě pozorovat ve zpětných zrcátkách rychle jedoucího Roberta Drábka. Čtvrtý dorazil do cíle vedoucí muž seriálu Lukáš Rybín a s porouchaných strojem byl pátý Pavel Janoušek.

Divize N1400 nabídla divákům pohled na 10 vozů.  Finále se jelo dvakrát, to když překvapení rozjížděk – Petr Feix, poslal svého Citroena v souboji s Jardou Berným na boudu. První řadě tak při opakování stál Berný a Martin Pinc. Jarda neponechal nic náhodě a opět vystoupil na stupínek nejvyšší, za ním dojel Martin a stupně doplnil pilot nejrychlejšího vozu tuzemské značky Martin Pinkas. Poté si to do cíle přihasila bojující trojice v pořadí Vláďa Materna, Filip Kratochvíl, Honza Erlebach. S větším odstupem pak cílem projel Petr Sús ml., David Ilčisko a technika odsoudila k odstoupení v průběhu finále Davida Petáka.

Ostré čtrnáctky dorazili ve větším počtu než sériové vozy, u přejímek jich bylo 13. Závod se vůbec nepovedl Patriku Vláškovi a Filipu Kašpírkovi, kteří se neodvezli ani bod, o trochu lépe na tom byl Jirka Jelínek a Martin Faltýn, ale ani oni se ve finále díky neposlušné technice neukázali. První řadu poslední jízdy dne tvořili Fučík, Novák a Dvořak. Ačkoliv se Zdenda Novák celé finále snažil seč mohl, dojel těsně stříbrný za nejrychlejším mužem toho dne v divizi 1400 Alešem Fučíkem. Třetí po chvíli dojel  Aleš Dvořák, čtvrtý Jarda Šimek, pátý David Brož, šestý Vojta Novotný, těsně za ním pak Luboš Koutek, na dalších místech byli Lukáš Havlas, kterého zklamala technika a posledním ve finále byl Radek Slepička po kolostřešní kombinaci.

200 kubických centimetrů rozdílu obsahu motoru ohlásilo na startu další třídu se stejným počtem účastníků jako ta předchozí. Do finále neprošli Lukáš Klaban a Tomáš Havel a technika to nedovolila ani Radku Pinkasovi. V první řadě byl po dlouhé době Ronald Hoffmann, a s ním Jirka Janoušek a Milan Vlasák. Jak v rozjížďkách tak ve finále Ronald potvrdil konec laborování s vozem ve vyšší divizi a dojel si pro zlato, druhý byl Janoušek, třetí Aleš Teplý, jen o kousek rychlejší než čtvrtý Vlasák. Pátý s odstupem s pochroumaným vozem Vláďa Levý startující v teamu s Petrem Březinou, šestý Honza Tomeš, sedmý David Papp. Přímo pekelnou smůlu měl osmý Michal Slezák, kterému to přestalo jet100 metrůpřed cílem. Šachovnicový prapor taktéž neviděl devátý Vilda Vlček a desátý Richard Baloun.

Tragédií byla výdrž vozů v divizi nad 1600, ráno se jich sešlo na startu první rozjížďky deset do finále prošlo sedm a cílem projela pouhá čtveřice vozů. Bez větších problémů zvítězil Jirka Matějka, druhý dojel Zbyněk Nováček, třetí místo bral Vláďa Levý a čtvrté Petr Ježek. Nedojel pátý Ondra Donát, šestý Radek Pinc a svou Hondu na  boudu ve finále hodil Vilda Vlček.

Určitě lepší to bylo se třídou volná, ve které se po delší době havárii v Nové Pace při MMČR představil uzdravivší se Rosťa Hilse. V rozjížďkách sváděl bitvy s Vlastou Svobodou, který si jako první vybíral pozici na startovním roštu. Jako třetí se k nim připojil s velmi speciální kreací  na téma FIAT 600 – Yamaha 1000 Jakub Šindelář. Hilse nakonec finále s přehledem opanoval, druhý dojel Svoboda, třetí po velkém boji Milan Zákoutský, čtvrtý jen o fous horší Šindelář, pátý Franta Koprolín, šestý s dost zvláštním zvukem motoru Radek Vlašaný a sedmý Jakub Písařík. Osmý Radek Pinc, který se ke startu dostavil, ale jeho Astra si ten víkend postavila hlavu proti jakékoliv ostré závodní jízdě.

Dvoutaktních raket ze Zwickau dorazilo do Poříčí deset. První řadu si sice vybojoval Milan Hajný, ale bohužel se ke startu nemohl dostavit a ulehčil tak situaci svým kolegům Jaromíru Fouknerovi a Pavlu Vopěnkovi. Ale co čert nechtěl když blikla startovní světla zůstal Vopěnka přilepený na startu a nehnul se ani o píď, až poté co odjeli všichni ostatní pustil se do stíhání. Foukner tak měl volnou cestu ke zlatu a ačkoliv ho celé finále stíhal stín v podobě Tomáše Budy dojel si pro něj. Třetí byl Petr Harvánek, v zádech měl těsně za sebou Tomáše Hlinovského, pátý dojel Karel Trnka, šestá Denisa Pappová, sedmý Pavel Harvánek a až osmý Vopěnka . Jako devátý byl klasifikován Lukáš Troníček a desátý Hajný.

Do Poříčí si cestu našly i čtyři karty z dílny Romana Kalvody. Nejlépe celý den závodil a vyhrál Honza Roubíček, druhý byl Zdeněk Limon, třetí Dan Tomin a čtvrtý Lukáš Hamrle.

Závody v Poříčí se opravdu vyvedly a rádi děkujeme pořadatelům z Poříčí za profesionální organizaci. Další závody se uskuteční na domácí trati v Kosicích 8.září.