Hlavní novinky, Veškeré ČLÁNKY KPM KOSICE, Veškeré ROZHOVORY jezdců

Proč? Proto!

Proč? Proto!

  • 25.1.2015 12:53

Sdílet tento článek

Vložil: Web

Během zimní pauzy na letošní sezónu došlo v rámci tří pořadatelských týmů k dohodě na sjednocení pravidel. Po uveřejnění materiálu začaly dohady. Na stránkách pořadatelů, na facebooku, provolaly se desítky minut přes všechny možné operátory a hodně piva proteklo i u řešení této věci v hospodách. Proč k dohodě došlo, se můžete dočíst v následujících řádkách od těch nejpovolanějších, Mirka Kodrleho za KPM Kosice, Jaryna Kopiče za AUTOKROS ŽAMBERK a Ládi Saidla za AK RADEČ. A vedoucí klubů nám prozradili i o trochu víc…

 

Jak dlouho se vlastně v autokrosu ať už v roli pořadatelů nebo aktivních účastníků pohybujete?

Kodrle: Začínal jsem jako jezdec a závodil 4 roky převážně ve třídě Trabant, 12 roků jako pořadatel závodů a z toho 8 roků jako spolupořadatel závodů MČR a ME, 6 roků vlastním licenci FIA na post ředitel závodu a Traťový komisař.

Kopič: U autokrosu se aktivně pohybuji od roku 1996, kdy se v mojí firmě objevil Vašek Fejfar a nechal si u nás přestavět bus na přepravu své buginy, tenkrát jel šestnáctky ještě s motorem Honda. Pozval mě do Paky a bylo vymalováno. Čtyři sezóny jsem se pohyboval v jeho týmu.  Následovalo mé aktivní jezdecké období, kdy jsem jako jezdec (tři sezóny) jezdil NOVA cup už v Kotli v Žamberku. Následovalo vytvoření seriálu, kdy se jelo na čtyřech tratích. My vybudovali trať v Mýtě a já se vrhnul na organizaci a pořádání. Bohužel jsme začali být trnem v oku vysokomýtským činovníkům autoklubu a z vyšší moci jsme byli po dvou sezónách odejmuti. K autokrosu jsem se opět vrátil cca před čtyřmi roky, kdy jsem byl požádán o pomoc při organizaci nového seriálu po vyloučení jezdce pro nesportovní chování v Kosicích, který chtěl všem dokázat, jak je on nejlepší a jak to všem ukáže. Bohužel to dopadlo tak, jak to muselo dopadnout, a tento pořadatel padl. To byl okamžik, kdy jsem se rozhodl pořádat závody sám. Letošní sezóna je třetí v pořadí….

Saidl: I já jsem samozřejmě prošel od jezdce přes mechanika, kterého jsem dělal mému synovi, přes praporkáře, startmaršála až do pozice ředitele a zároveň předsedy autoklubu Radeč.

Co si slibujete od sjednocení předpisů?

Kodrle: Tak to je na dlouhé povídání. Když se podívám zpět, řádově před 10lety, bylo tady několik závodišť, ale každý si hrál na svém písečku.  Nikdo pořádně nevěděl, jak postavit auto, jak správně řídit závod a co to obsahuje, o předpisech a bezpečnosti závodu nemluvě, zkrátka středověk autokrosu.  A tehdy se nám podařilo spojit 6 závodišť a jednotlivých seriálů pod jeden celek, sjednotit předpisy, kalendáře závodů a jezdit společný seriál pod názvem Super cup.  V té době s námi jezdili např. jezdci kolem p.Bláhy, dvě závodiště u Ml.Boleslavi  a několik sezón i celorepublikový seriál Trabantů. Jezdci, kteří si to pamatují, mě určitě dají za pravdu, že to byla nejlepší doba „hobby“ závodů. To slovo nemám rád. Pokud někdo jede seriál na domácích i na republikových tratích, má bezpečnostní zajištění jako závod MČR, má pořadatele s licencí, kteří mají několikaletou zkušenost se závody MČR a Evropy, závod řídí pomocí výpočetní techniky a zvládne vše pořadatelsky při 100 autech na závod v jednom dnu, tak to už není žádný hobby závod. O úrovni těchto závodů svědčí i to, že od nás odešli do MČR takoví jezdci jako Pavel a Martin Svobodovi, Jirka Bret, Jakub Bittman, Josef Vontszemu, Zdeněk Sekerka, Jan Ratajský, Lubor Zívr a další a další. Uběhlo několik let, pořadatelé nevydrželi, závodiště zanikla, dosažený standart jsme se snažili udržet jen v Kosicích.

Na základě dlouholetých zkušeností s našimi i republikovými závody si dovoluji tvrdit, že v současné době je situace taková, že se vše vrátilo zpět do doby před 10lety. Vyrojilo se spousta nových „pořadatelů“, kteří  nemají  dostatečné zkušenosti a hlavně nemají řádně zajištěné závody.  Je to jen do doby prvního průšvihu, který odneseme my všichni. Neříkám, že se nemůže stát problém i na zajištěném závodě, ale tohle je vyložený hazard. Když vidím, jak pořadatel chodí po depu s krabicí od bot a vybírá startovné, závod má jen zcela mizivé bezpečnostní a zdravotní zajištění, auta nemají základní bezpečnostní prvky, jede se celý den přes několik silážních jam, jezdci do sebe tlučou hlava nehlava a pořadatel je v klidu, tak mě běhá mráz po zádech, zřejmě je mottem pořádání závodu  úplně něco  jiného.

 A tak jsem si řekl, zkusme to znovu a dejme tomu nějaký řád, třeba se to podaří.  Určitě si nemyslím, že jsem jediný záchrance autokrosu, ale dělám to dost dlouho a rád, aby mě to bylo jedno. Bohužel, zatím jsme našli společnou řeč jen tři závodiště a to jsou pořadatelé se zkušenostmi. Ostatní, kterým by to jen prospělo, nemají zájem.  Dokonce jsem se setkal s názorem „jedu na republikový trati, mám hodně jezdců,  tak to dělám dobře…….“ , to raději nebudu komentovat.  Naopak spousta jezdců volá a píše a projevují daleko větší zájem, to je dobře a já osobně jim děkuji.

 Takže to na úvod i objasnění, proč vidím ve sjednocení jedinou cestu ke zlepšení.  Jiná cesta totiž není, soukromničení každého pořadatele, překrývání závodu závodem a přetahování jezdců nikam nevede, protože vždy na to doplatí jen jezdec a potažmo celý autokros.

Vidím to tak a v podstatě je potřeba:

– nastavit základní pravidla pro stavbu aut a zajistit co největší bezpečnost jezdce. Tím rozhodně nemyslím, že budeme kopírovat „republiku“ a chtít na vše homologace a tak prodražit i tak už drahý sport.

– Závod musí mít standartní bezpečnostní zajištění, tj. prvozásahová sanita, ABA („rychlá“) na trať, hasiči na stanovištích, kvalitní Traťové komisaře atd.   Technika šla nahoru, závody se zrychlily a jezdí více dětí, není to žádná sranda podepsat se pod závod. Předem lituji každého jezdce, který jede na špatně zajištěný a pořadatelsky nezvládnutý závod jen proto, že ušetří tři stovky na startovném a rozhodně nefandím pořadateli, který riskuje zdraví jezdců, jen aby byl závod co nejlacinější.

– Musí být zajištěna regulérnost soutěže po stránce sportovní. Nikdo není zvědav na totální opravy auta po každém závodě, protože pořadatel nic nepíská. A nikoho nebaví honit auto, které nesplňuje základní předpisy třídy, protože technický komisař takové auto do závodu pustí.

– Jednotné předpisy = lepší orientace jezdce v jednotlivých závodech u různých pořadatelů.

– Jednotná startovní čísla =žádné zmatky a přelepování čísel na každém závodě.

– Čím větší spolupráce závodišť, tím lépe tj. vytvoří se standart, který bude většina dodržovat a tím bude zajištěna kvalita a bezpečnost závodu pro jezdce za přijatelnou cenu.

– čím lepší, větší a kvalitnější seriál, tím snáze budou jezdci shánět sponzory, protože autokros je především v první řadě o penězích.

– čím větší závody, tím větší publicita a jsme opět u peněz pro jezdce a i pořadatele

 Kopič: Sjednocením technických pravidel dáváme hlavně možnost jezdcům účastnit se závodů i u tzv. konkurence a to s auty, která odpovídají předpisům u ostatních pořadatelů a to s tím, že nemusí žádat o výjimky.  Je fakt, že se doba zásadně změnila, auta jsou rychlejší a nám nezbývá než předpisy upravovat, zdokonalovat. Proč toto nedělat v týmu s ostatními pořadateli? Navíc se objevil trend, že „technické předpisy jsou pro ostatní a já je přece dodržovat nemusím “. Toto je třeba změnit a naučit jezdce předpisy dodržovat. Sjednocením se vyhýbáme komentářům typu „no u nás tohle mít nemusím“, nebo „co to tady vymýšlíte za blbosti“, takže proto jednotná technická pravidla.

 Sportovní pravidla se sjednotili proto, abychom se, my pořadatelé, vyhnuli nepříjemným okamžikům, kdy se spojí cupy na jedno závodiště a jsou rozdíly. Nám se to stalo na spojeném závodě v Žamberku, kdy my počítali pro pořadí do finále všechny rozjížďky a Kpm Kosice jen dvě lepší. Reakce některých zúčastněných byly vulgární, a to i k pořadatelům, kteří s tím neměli nic společného.  Tolik na vysvětlenou ke sportovním pravidlům.

Saidl: Co se týče sjednocení pravidel, myslím si, že to co se povedlo v letošním roce je pro jezdce jedno velké pozitivum. Jednou si postavím auto, a pokud projdu technickou kontrolou a dostanu TP, můžu jet na jakémkoliv závodišti, aniž bych se bál, že nebudu připuštěn do závodu. Samozřejmě auto, které mám již několik sezón, nemusím hned odvážet do šrotu, ale předělám ho dle pravidel. Jinak vlastně to co píše Míra, tím je řečeno vše a plně s ním souhlasím. Co se týče jezdců, měli by si uvědomit jednu podstatnou věc, všichni ty lidičky, které vidí na trati i mimo trať, ať jako pořadatelé, funkcionáři, pomocníci, lidičky, kteří jsou skrytí na brigádách, na úpravách trati atd. tito všichni to dělají ve svém volném čase a dělají to ze svého srdcařství. Všem těmto lidičkám a to bez rozdílu, ať to jsou Kosice, Žamberk, Radeč , Paka, Humpolec, Sedlčany atd. těmto lidičkám za mě a za AK Radeč patří velké dík!!!!! Bez těchto lidí by veškeré závodiště nemohly fungovat a věřím, že takto smýšlejí i Míra i Jaryn a všichni ostatní.

Co byste na svém seriálu vyzdvihli jako největší pozitivum?

Kodrle:

– profesionální zdravotní zajištění závodů

– pořadatelé s licencí, ať již na postech vedení závodů nebo na Traťových stanovištích

– dlouhodobý standart, tj. pořadatelsky zvládnuté závody vjednom dnu i při velkém počtu jezdců

– řešení a pískání i malých prohřešků proti předpisům a tím menší procento rozbitých aut a více spokojených jezdců a jejich teamů

Kopič: Myslím, že tato otázka je špatně položená, na toto by měli odpovídat spíš jezdci.

Ale když, tak…..

– v Žamberku je to trať, profil tratě, který se podobá štikovské rokli

– nasazení pronajímatele, který s námi stále buduje a zdokonaluje areál

– nadšení jezdců, kteří k nám jezdí

– čistotu a umění jezdců, nasadili jsme přísné hodnocení prohřešků a kontaktů a ono to je znát,

  jezdci jezdí čistě a netlučou

– závod od závodu máme stále větší účast jezdců

 -a hlavně!!! Ta pohoda, klídek a kamarádství mezi jezdci i činovníky

 Saidl: Já samozřejmě tvrdím jedno, Radeč nikdy nebude konkurence Kosic, nebo Žamberka potažmo republikových tratí a za sebe a AK Radeč můžu slíbit, že se budeme snažit trať i zázemí stále rozšiřovat, upravovat, zdokonalovat a to vše je závazkem do budoucna a také otázka financí.

Co by dle Vás naopak potřebovalo zlepšit?

Kodrle:

– propagaci seriálu na všech frontách

– zvýšit počet pořadatelů

 Kopič: Vzhledem k tomu, že se v kotli ještě pořád buduje, nemůžu říct, že jsme hotovi a zlepšujeme a upravujeme stále, tak k trati a zázemí asi zatím nic.

Potřebuji vylepšit, nebo spíš vyměnit traťáky.

Saidl: Viz minulá otázka

Jaký rozvoj plánujete pro domácí závodiště potažmo seriály v průběhu příštích pěti let?

Kodrle:

– zvětšení depa

– zlepšení ozvučení depa

– dokončení rozvodu el.energie

– lepší umývárnu a WC

– opravu stávající tribuny a vybudování nových diváckých prostor

-úpravu věže

– upravit odvodnění areálu

– celorepublikový seriál závodů, při zachování seriálů každého pořadatele

– pro Kosice cup určitě zachování pěti závodů na republikových tratích a tři na domácí trati pro každou sezónu.

Kopič: Na trati dobudovat bezpečnostní bariéry, valy, vzhledem k víceúčelovosti tratě nelze použít svodidla. Vybudovat věž do cílového prostoru. Zvýšit komfort depa, osvětlení depa, el. přípojky, zvýšit počet WC, vybudovat sprchy

Saidl: V Radči v letošním roce plánujeme otočení tratě, novou startovku . Do budoucna plánujeme ozvučování tratě hlavně depa. V plánu máme i záchody, zdokonalování depa. Tyto závazky se budeme snažit neustále zdokonalovat.

Co byste chtěl vzkázat nebo přál ostatním pořadatelům

Kodrle: V první řadě vydařené závody bez průšvihů. Dále aby se zamysleli, proč to dělají a aby více mysleli na autokros než na vlastní prospěch.

Kopič: Hlavně, aby se jim vyhýbaly problémy spojené se zraněním. No prostě, aby platili doktora, ABU i hasiče zbytečně. Velkou účast a bezproblémové pořádání závodů a vždy dobré počasí.

Saidl: Jak píše Jaryn i mě uráží některé výroky jezdců a sráží práci některých lidiček, které se okolo závodů pohybují. Ale s tím nic neuděláme, ale musíme to přejít. A samozřejmě se musíme do budoucna o to více snažit makat!!!

Do budoucna přeji autokrosu hodně zapálených lidiček.

Samozřejmě i já bych si přál více pořadatelů se zkušenostmi a rádi přivítáme kohokoli se srdíčkem na správném místě.

Co byste chtěl říci na závěr?

Kodrle: Předně musím poděkovat všem jezdcům, jejich teamům a sponzorům, kteří se zúčastnili všech minulých jedenácti ročníků a pomohli svými výkony a chováním vybudovat Kosice cup, takový jaký je a udržet kvalitní úroveň závodů po tak dlouhou dobu.

Dále všem pořadatelům Kosice cupu, kteří to se mnou táhnou a potáhnou dál. Bez jejich pomoci a nadšení by to rozhodně nešlo. Nemůžu jmenovat všechny, ale jsou pořadatelé, kteří mají můj dík a obdiv – Josef Novotný, Miloslav Tomeš, Vladimír Levý, Vladimír Jarkovský a Anna Urbanová.

No a v poslední řadě všem pořadatelům na republikových tratích, kteří nám umožnili závodit na špičkových tratích a pomáhájí  se zajištěním závodů.

A na úplný závěr chci vzkázat všem jezdcům, nebojte se novinek pro letošní rok, není to cesta zpátky, naopak. Chceme zkvalitnit naše společné závody, zajistit vám větší bezpečnost a kvalitu soutěže, ale ne na úkor vaší kapsy. Pro letošní rok počítáme s pěti závody na republikových tratích a třemi na domáci  trati pro KC a možná s obdobou bývalého Super cupu, ale hlavně s větší propagací seriálu. V této oblasti připravujeme spoustu novinek.

Srdečně vás zveme na závody, přijeďte, těšíme se na vás.

 P.S. Pokud by se někdo cítil uražen nebo poškozen mými názory, tak je to pouze můj osobní pohled na současný stav podepřený vlastním sledováním a vyhodnocením závodů a rozhodně jsem nikoho konkrétního nemyslel.

 Kopič: Myslím, že se po dlouhé době pokusů o vzájemné uznávání a spojení pořadatelů konečně podařilo odstartovat novou éru autokrosu pro jezdce bez licencí. Spojení pravidel bylo pro toto prvořadou nutností. Účast jezdců při přípravě společných pravidel nám také pomohla.

Ono rýpání a urážení několika jedinců musíme přežít a pousmát se nad ním. Nepochopitelné pro mě je, když čtu komentáře typu „Přečetl jsem si předpisy KC a připadá mě to že už jde jenom o peníze.Nebudeš mít zrcátko zaplat 200kč, nebude tabulka na číslo vyšší startovné není to dívné.“ , od toho jsou pravidla a technické přejímky před prvními závody, aby se to nestávalo a proto tak vysoké sankce, aby si na to dal každý pozor. Nikdo po nikom nechce, aby platil dvojnásobky, ale aby auta byla taková, jaká mají být. Asi se budu opakovat, ale my se vždy před závodem snažili, aby bylo auto tak, jak má být, a měli jsme strach z přejímky, aby nás na něco nevyhodili. Dnes? Raději bez komentáře…

Výroky k tratím a k urážkám nových a nerepublikových závodišť jsou myslím ukázkou ubohosti a jednoduchosti oněch komentátorů.

Úplně závěrem, kdo chce jet závody na slušné úrovni a slušně si zazávodit, má postavené auto dle pravidel a nestrká a nevytlačuje, nemusí se vůbec ničeho bát, no a pro ty, kterých se to týká, tak za sebe prohlašuji, že budu trestat a možná ještě přísněji než loni. Prostě chceme jezdit fair play a dělat dobrý a poctivý autokros

 Saidl: Samozřejmě AK Radeč nenutí žádného z jezdců, aby jel právě u nás. Je to samozřejmě na dobrovolnosti jezdců. Ještě taková malá úštěpnost: myslím si, že je to o tom jak se budeme k sobě chovat. Tam kde se ke mně dobře chovají, tak tam i rád jedu. V hospodách si dobře  pamatuji na slogany toho typu: Tam kde se dobře vaří, tam se dobře daří.

Samozřejmě se omlouvám všem jezdcům, mechanikům atd., kterých jsem se dotknul.

Věřím, že se v příštím roce přidají další závodiště???. Život je o komunikaci. Jo a PS: Samozřejmě si myslím, že pravidla se dají kdykoliv po sezóně upravovat. „Žádný učený z nebe nespadl“. To vše ukáže nová sezóna. A samozřejmě mějme na zřeteli blaho jezdců.

Žádné komentáře


Přidejte komentář